Haber Detayı
23 Ekim 2021 - Cumartesi 15:45 Bu haber 713 kez okundu
 
BURDUR HALKINA SU KONUSUNDA YAPILAN AÇIKLAMA
Bildiğiniz üzere 2020 yılı kışının kurak geçmesi nedeniyle su havzamız da yeni içme suyu kuyuları açarak sisteme dahil edilerek su sorununu çözmeye çalıştık.
GÜNDEM Haberi
          BURDUR HALKINA SU KONUSUNDA YAPILAN AÇIKLAMA

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz imzası ile yapılan açıklamada: Bildiğiniz üzere 2020 yılı kışının kurak geçmesi ve öncesinde de içme suyu havzamızda yapılan tarımla birlikte 2021 yaz aylarında tüketimin de artmasına bağlı olarak içme suyu sorunu yaşadık. 2020 Kasım Ayında bu sıkıntıları öngörerek havzada yeni sondaj çalışmaları yaptırarak içme suyunda sorun yaşamamayı planladık.

Açılan kuyulardan beklenen miktarda su elde edilememesi yeni arayışlara yöneltmiş ve ilgili kurum olan DSİ Bölge Müdürlüğümüz ile iletişime geçerek ortak çözüm arayışlarımız kayıt altındadır.

Kaldı ki; 2018 yılı sonunda DSİ tarafından projelendirilip imalatı yapılmış ve yapılan yatırım bedeli de Burdur Belediyesi’ne rücu edilerek bu yıl içerisinde ilk taksitimiz olan 1.583.000 TL DSİ hesabına gönderilmiştir.

Yenilenen kuyular isale hattı ve yeni yapılan depolarla 2053 yılına kadar su sorununu yaşamayacağımız müjdesi hem siyasiler hem de bürokratlar tarafından verilmiş bizler de emeği geçen herkese teşekkür ederek önemli bir sorunumuzun giderilmiş olmasının mutluluğunu yaşadık.

Bugün geldiğimiz noktada yaz başından beri bölgede yeni sondaj çalışmaları yapılmış ve zaman zaman sisteme dahil edilerek su sorununu çözmeye çalıştık.

Diğer yandan 2012 yılında kısa bir süre su sağlayabildiğimiz Senir Suyu yeniden gündeme getirilip sisteme kazandırılması için çalışma başlatıldı.

Projelendirme aşamasında olduğumuz bu kaynak da göl geçişi sağlanarak sisteme dahil edilecektir. Bugün depolarımızın büyük bir bölümü yeni dahil edilen sondajlarla doldurulmuş yaklaşık on gündür şehrimizin her noktasına su ulaşmaktadır.

Önemli bir kaynak sıkıntısı elektrik arızası ya da ana şebeke boru patlağı olmadığı sürece öğrencilerimizin Burdur’a gelmesi buna bağlı olarak artan nüfusumuza rağmen su sıkıntısı yaşanmayacaktır.

Ancak her durumda suyumuzun kıymetli olduğunu yeniden hatırlatarak suyumuzu tasarruflu sizlerden rica ediyorum.

Çünkü su yoksa hayat da yok

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , BURDUR, HALKINA, SU, KONUSUNDA, YAPILAN, AÇIKLAMA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı