Haber Detayı
08 Haziran 2022 - Çarşamba 12:32 Bu haber 1124 kez okundu
 
HALK OYUNLARI EKİBİ, YÖRÜK VE TÜRK KÜLTÜRÜNÜ DANSLARIYLA ANLATTI
Burdur Kültür Merkezinde gerçekleştirilen gösteriye Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi“3. Uluslararası Müzik Kültür Sanat Günleri” kapsamında Halk Dansları Gösterisi düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
             HALK OYUNLARI EKİBİ, YÖRÜK VE TÜRK KÜLTÜRÜNÜ DANSLARIYLA ANLATTI

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından “3. Uluslararası Müzik Kültür Sanat Günleri” kapsamında Halk Dansları Gösterisi düzenlendi.

 “Ege’den Teke’ye Yörük Destanı” ile “Karaova Düğünü ve Yörük Göçü” gösterilerinin sergilendiği program izleyicilerden beğeni topladı.

Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Başkanı Doç. Dr. Zeynel Turan, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Nurgül Mıhladız ve Eğitmen Uğur Bulut’un koreografları ve oyun eğitmenlikleri ile hazırlanan gösteride izleyiciler keyifli dakikalar geçirdiler.

Program sonunda konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz “Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Halk Oyunları ekibinin çok güzel bir sunumunu hep birlikte izledik. Türk kültürünün sanatla, folklorla ifade edilişini bize eşsiz bir gecede yaşattılar. Yörük kültürünü, Türkmen kültürünü, Anadolu’nun, Balkan coğrafyasının yurt edinilmesinin ve bugün bize bırakılmasını elbette sadece askeri güçle ifade etmek mümkün değildir. Eşsiz ve derin bir kültürle ancak milletler tarihte var olurlar ve kuşaktan kuşağa bu kültürleri aktararak tarihteki eşsiz yerlerini alırlar. Biz de Türk kültürünün asırlar boyunca bugüne gelişini, hikayesini farklı bir boyut ile burada izleme fırsatı bulduk. Bu 2 yıllık bir çalışma idi. Geçen yıl bir hazırlık yapmıştık ancak küresel salgın sebebiyle tamamlayamamıştık. Ama bu yıl hocalarımız ve öğrencilerimiz buna çok güzel değerler katarak bugün bu gösterilerini sergilediler. Bunu değişik vesilelerle izleyicilerle, Burdurlularla, öğrencilerimizle, akademisyenlerimizle birkaç defa daha buluşturalım. Aynı zamanda ekibimiz bu yıl Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Halk Dansları Festivali ve Yarışmasında da yine Türkiye birincisi olma başarısını sergilediler. İnşallah bu başarılı çalışmalarımızı gelecek kuşaklara da taşıma başarısını gösteririz.” ifadelerini kullanarak tüm ekibi ve hocaları kutladı.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , HALK, OYUNLARI, EKİBİ,, YÖRÜK, VE, TÜRK, KÜLTÜRÜNÜ, DANSLARIYLA, ANLATTI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-1178459690048185