Yazı Detayı
05 Mart 2022 - Cumartesi 15:43 Bu yazı 1141 kez okundu
 
SOSYAL MEDYA MI DİJİTAL GAZETEMİ!?
Mustafa ARSLAN
 
 

Teknolojinin basın sektörüne getirdiği açmazlarla karşılaşan basın sektörü yol ayrımına gelmiş durumda yazılı basın sektörü kağıt, mürekkep, ve personel masraflarının artmasının açmazını yaşarken ülkemizde büyük millet meclisindeki partilerin gündemine gelmemesine bu meslek mensuplarının gün geçtikçe hayretleri tavan yapmaktadır. Bilhassa küçük illerde yazılı basına gerek siyasi partilerin gerekse mecliste gurubu bulunan siyasi partilerin milletvekilleri yazılı basına ve internet gazetelerine bakış açıları gazete değil de bülten mantığı ile baktıklarının farkında değiller sanıyorum. Şayet bunun farkında değiller ise kolaylarına geldiğini söylemek lazım geldiğine inanan yanım ağır basmaktadır.

Bayramlar da, özel günlerde hatta seçmeni memnun etmek amacıyla ne kadar kutlama ve bu konuda materyal varsa danışmanları vasıtası ile gönderebiliyorlar. Hatta bir gün dahi kapısını çalmadıkları yerel gazetelere ve dijital medya gazete sayfalarına servis etmektedirler. Bazıları internet kirası, alan kullanma bedeli ve bürosu olan arkadaşlarımızın kira bedeli ödediklerinin kimse farkında bile değil amacım yaptığım meslekten dolayı dert yanmak değil ama bu basın kanunundaki arazlar yıllardır gündemde olduğu halde kimse kılını kıpırdatmıyor. Tam çıkacak denildiği zaman hazırlanan taslak metin gazetelerin canına ot tıkayacak maddeleri içermekte bizleri ise gelecek bahara diyecek noktaya getirmektedir.

Siyasi partileri yeniden halkın önüne çıkartacak seçim sandığının halkın önüne konulacağı ve siyasi partileri yeni bir seçim sathı mealine sokacağı günlere az kaldı. Bizler de basın kuruluş ve çalışanları olarak neyi nasıl yapacağımızın planlamasını gözden geçirerek başkasından bu konuda para alarak başkalarına hizmetin mümkün olmayacağının hesabını önlerine koyacak Anadolu argosu ile “Ne kadar ekmek o kadar köfte” misali bir yorum yapacağız sanıyorum .

Devletin kurum ve kuruluşları ile kamu kurumlarına ekonomik nedenleri ileri sürerek basın kuruluşlarını zora sokacak “Tasarruf genelgesi” gönderilmektedir. İktidara yakın belediyeler her türlü harcama ve kültürel etkinlikler düzenlerken kısa sürede olsa bu “Tasarruf genelgesi” rafa kaldırılmaktadır yada görmezden gelinmektedir. Basın sektörü zor durumda olduğunda kimse çözüm üretmezken, Anadolu’nun birçok yerinde halka ulaşmak için ilk akla gelen biz gazeteler olmakta gazetecilik ve gazete sayfalarının konusu olmamakla birlikte gazetecileri arzuhalci olarak görmeye ve kullanmaya özen gösterilmektedir. Biz gazeteciler ve gazetelerin sahipleri olarak kimseden ulufe istemiyoruz. Bizim istediğimiz basın yasasının yazılı basının ve dijital medya da dahil ayakta kalmasını sağlayacak bir basın yasasının çıkarılmasıdır.  

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , SOSYAL, MEDYA, MI, DİJİTAL, GAZETEMİ!?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-1178459690048185