Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 16:25 Bu haber 1053 kez okundu
 
BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ANIT İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Burdur Valiliği tarafından İlimiz Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Cumhuriyet Anıtı'nın yapılacak meydan düzenlemesi için yapılan değerlendirmede
GÜNDEM Haberi
BURDUR BELEDİYE BAŞKANLIĞI ANIT İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Değerli Burdurlu Hemşehrim; İlimiz Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Cumhuriyet Anıtı'nın yapılacak meydan düzenlemesi kapsamında yerinin değiştirilip değiştirilmemesi ile ilgili olarak sizlerin değerli katkılarıyla karar almak amacıyla düzenlediğimiz anket çalışmamıza katılımınızı önemsiyoruz” şeklinde bilgilendirme mesajı atılmıştır.

1973 yılında bugünkü yerine yerleştirilen Atatürk Heykelinin kaynağının Burdur Valiliği tarafından harcanıldığı, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü konuyla ilişkili olarak 17.09.2021 tarih ve 12753 sayılı yazı ile. ( “Kurtuluş Savaşını simgeleyen Atatürk Anıt Heykelini yapıldığı dönemde Türk Tarihini simgeleyen heykellerle birlikte, tarihi bir kompozisyon içerisinde olması göz önüne alındığında diğer heykellerle birlikte Burdur Valiliğinin bahçesinde sergilenmek üzere taşınması talebinin prensipte uygun görüldüğüne, taşınacak alana ilişkin Vaziyet Planı ile Taşıma yöntemine yönelik önerilerin değerlendirilmek üzere kurulumuza iletilmesi gerektiği…” şeklinde) karar vermiştir.

Yapılan ankette Cumhuriyet Anıtının; Yerinde Kalmasını İstiyorum ve Valilik Bahçesindeki Anıtların Ortasına Taşınmasını İstiyorum şeklinde 2 soru halka sorulmuştur.

Halkımızın anket çalışmasına katılması ve halkımızın tercihi bizler içinde çok kıymetlidir. Yapılan meydan düzenlemesi çalışmasında anıtın Burdur Valilik bahçesine alınması halinde yeni bir anıt hazırlanmış olup, Cumhuriyet Meydanında sergilenecektir.

Burdur halkımız eski anıtın Cumhuriyet Meydanın da kalmasını ister ise yapılacak düzenleme ile yeni yerinde sergilenecektir. Burdur Valiliğimize, Halkımıza verdiği ve vereceği katkıdan ötürü şimdiden teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

1973 yılında kaynağı Burdur Valiliği tarafından harcanılarak yapılan Burdur Kent Meydanı ve Park düzenlemesi kompozisyonu bir parçası olan Atatürk Anıtı mevcut düzenlemesi yapılan meydan da kalması mı? Yoksa Burdur Valiliği bahçesine taşınarak kompozisyonun bir parçası olarak kalmasının hangisinin daha uygun olacağı ile ilgili halka sorulmuştur.

Halkımızın anket çalışmasına katılarak, ne istediği ve halkımızın tercihi bizler içinde çok kıymetlidir. Yapılan meydan düzenlemesi çalışmasında anıtın Burdur Valilik bahçesine alınmasında yeni bir anıt hazırlanmış olup, Cumhuriyet Meydanında yeni anıt sergilenecektir.

Burdur halkımız eski anıtın Cumhuriyet Meydanın da kalmasını ister ise yapılacak düzenleme ile yeni yerinde sergilenecektir. Halkımıza vereceği karardan dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz. Halkımıza ve Burdur Valiliğimize verdiği katkıdan ötürü şimdiden teşekkür ediyoruz.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: BURDUR, BELEDİYE, BAŞKANLIĞI, ANIT, İLE, İLGİLİ, AÇIKLAMA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı