Haber Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 12:53 Bu haber 917 kez okundu
 
BAŞKAN ERCENGİZ’DEN EMEKLİ ÖĞRETMENLERE YEMEK
Burdur Belediyesi tarafından 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle emekli öğretmenler onuruna yemek verildi.
GÜNDEM Haberi
BAŞKAN ERCENGİZ’DEN EMEKLİ ÖĞRETMENLERE YEMEK

Serenler Otelde emekli öğretmenler onuruna düzenlenen yemeğe Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, eşi Hülya Ercengiz Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel, Önceki dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan, CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, CHP Kadın Kolları Başkanı Ziynet Gezer, Meclis üyeleri ve emekli öğretmenler katıldı.

Önceki Dönem Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya “ Bu geleneksel vefa yemeğinde bulunmak gerçekten bizim için büyük bir mutluluk özellikle emekli öğretmenler için. Belediyemiz bunu her yıl yapıyor. Bu yıl yine bizleri burada buluşturan çok değerli Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu yıl aramızda bulunmayanlar var onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Sizlere sağlıklı mutlu uzun ömürler diliyorum” dedi.

Burdur Belediye Başkan Ercengiz “Geleneksel vefa yemeğinde yine bir aradayız şükürler olsun. Geçen yıl maalesef salgın nedeniyle yapamamıştık. Hatta tam da bu günlerde Antalya Akdeniz Tıp Fakültesi Hastanesinde Korona tanısıyla maalesef bende hasta olarak yatıyordum. İnşallah dedim güzel günler görürüz yeniden ayağa kalktığımızda yine bir araya geliriz. Bu pandemi belasından kurtulup yine Burdur halkı ile güzel etkinlikler yaparız diye dua etmiştim. Bugün sizleri burada görmekten son derece mutluyum. Kasım 1928’de Millet Mekteplerinin açılması ve Başöğretmenlik unvanının Gazi paşaya verilmesi ile birlikte topyekûn bir okuma yazma seferberliği başlatıldı. Bu seferberlik her bir öğretmenin bir mum gibi kendi yöresine giderek aydınlattığı önemli bir sürece dönüştü. Köy Enstitülerinden öğretmen okullarına ardından Eğitim Enstitülerine Eğitim Fakültelerine dönüşen bir süreci yaşadık. Bugün ülkemizin aydınlık geleceğinin güvencesi olan öğretmenlerimiz sayesinde sizlerin sayesinde bizler meslek sahibi olduk. Bu görevleri Cumhuriyetin bir fazileti olarak yapıyoruz. Ben bir öğretmen çocuğu olarak hem meslek hayatım başlarken hem de bu göreve talip olurken kıymetli annem bir söz verdim. Bir öğretmen çocuğunun gerektirdiği tüm özellikler ile ben bu görevleri yapmak için çaba sarf edeceğim dedim. Çünkü bir öğretmenin yanlış yapma şansı yoktur. Emekli de olsa ne kılına kıyafetine nede yaşam tarzına borç verme şansı yoktur. Öğretmen ömür boyu öğretmendir. Bir öğretmenin yetiştirdiği tüm öğrencileri de ona yakışan evlatlar olmak zorundandır. Bu bilinçle bu görevleri yapmaya çalışıyor ve gayret ediyorum. İyi ki sizler bizleri yetiştirdiniz ve bundan sonraki öğretmenlerimizden de “Fikri Hür Vicdanı Hür İrfanı Hür” nesiller yetiştirmelerini kendilerinden rica ediyorum” dedi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş “Bende bugün vesilesi ile sizinle olmaktan aynı sofrayı aynı ortamı aynı havayı paylaşmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Sizler emekli olduktan sonra durum ne biraz rakamlara bakmak istedim. Çünkü ben inanıyorum sayamaz iseniz yönetemezsiniz. Öğretmen olmak için sınava giriyor çocuklarımız Üniversiteyi bitirdikten sonra. Sınavdaki neticelere baktım öğretmen olmak isteyen çocuklarımızın 50 soru üzerinden konuşuyorum tamamını Türkçe’nin sadece 32 tanesini yapabiliyor olduklarını gördüm. Kendi dilini konuştuğu yazdığı hayata devam ettirdiği dilin sadece 32 tanesini yapıyor. İngilizce olmak isteyenler 27 tanesini yapıyor. Fizik 15, Kimya 16, Biyoloji 17, Matematik maalesef 9. Hal ve gidiş çok iyi görünmüyor. Okulların dağılacağı saatlerde uzaktan izlemeyi de severim. Öğretmen arabaya biniyor öğrenci henüz okulu terk etmeden kornaya basıyor. Birlikte geldiği arkadaşını çağırıyor, bir an önce gitmek istiyor.

Hepiniz bilirsiniz müfredat var onu arkasına sığınıyor ve yeni bir şey vermiyor. Yeniden Anadolulundan başlamak üzere bir seferberlik yapmak gerekiyor. Gömleğin ilk düğmesini doğru ilikler isek ondan sonraki düğmelerin doğru gideceğine inanıyorum. Bunda sizin, bizim, başkanımın, hepimizin kabahati var. Toparlamamız gerekiyor. Niçin bunca yıldır iki Nobel alan bilim adamı alan çıkardık diyoruz. Üniversitelerimizde 23 bin profesörümüz var bu arada. Hepinizin gününü tebrik ediyorum. Muhabbetle selamlıyorum efendim” diye konuştu.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: BAŞKAN, ERCENGİZ’DEN, EMEKLİ, ÖĞRETMENLERE, YEMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı