Haber Detayı
27 Haziran 2022 - Pazartesi 10:15 Bu haber 867 kez okundu
 
BURDUR VALİSİ ALİ ARSLANTAŞ YAYLA ŞENLİKLERİNE MİSAFİR OLDU
Burdur Valisi Ali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Kemer Akpınar yaylasındaki geleneksel yayla şenliklerine ardından Kozağaç domates festivaline katıldı.
KÜLTÜR Haberi
                     BURDUR VALİSİ ALİ ARSLANTAŞ YAYLA ŞENLİKLERİNE MİSAFİR OLDU

BURDUR VALİSİ ALİ ARSLANTAŞ KEMER AKPINAR YAYLASINDA

 

Burdur Valisi Ali Arslantaş “Kemer belediyemizce tertip edilen 24. Akpınar Geleneksel Kültür, Sanat ve Yayla şenliğine katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Türk töresinin kadim geleneklerinden biri olan toy meclislerinin devamı niteliğindeki bu tür şenlikler sayesinde birlik ve beraberlik duygularımız perçinlenmektedir. 

 

Tarih ve insan nakille kaimdir derler. Toros dağları eteğinde kurulan bu şirin belde Türk soyunun öz evlatlarınca iskân olunduğundan beri kim bilir nice toylara ev sahipliği yapmıştır. Bu minvalde 25 Haziran 1995 Pazar günü ilki tertip edilen Akpınar kültür sanat ve yayla şenliğini, Kemer’de yapılan şenliklerin başlangıcı değil, tabiri caizse geleneğimiz ve töremizle nikah tazelememizin miladı kabul etmek gerekir. 


Halk müziği sanatçılarımızın şenlik süresince icra edecekleri eserlerden tutunda kıl çadırlarımızın her bir ilmeğine varıncaya kadar bu nevi şenliklerde yer alan her mevhumun esas gayesi geleneğimizin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır. 

 Biz, bizi biz yapan değerler etrafında kenetlenip bir oldukça güçlüyüz. Türk milleti kadar sevinçte ve kederde ortak irade ortaya koyabilme kabiliyetine sahip pek az ulus vardır. 24. Akpınar Geleneksel Kültür, sanat ve Yayla Şenliği halkımızın birbiriyle kaynaşma imkânı bulacağı, kardeşlik ve dostluk bağlarının geliştirileceği ayrıca yöre kültürünün yerli ve yabancı turistlere tanıtımının yapılacağı çok mühim bir organizasyondur.

             

                           PROTOKOL KOZAĞAÇ DOMATES FESTİVALİNE KATILDI

Burdur Valisi Ali Arslantaş ve protokol üyeleri her yıl düzenlenen geleneksel Kozağaç Domates Festivaline katıldı. Vali Arslantaş burada yaptığı konuşmada:  “Kozağaç ekonomisinin temelini tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır. 1950’li yıllardan itibaren başta Aydın ili olmak üzere Kaş, Finike, Kumluca gibi sahil yerleşkelerine mevsimlik işçi olarak giden Kozağaçlılar, buralarda öğrendikleri seracılık faaliyetlerini Kozağac’a taşıyarak köyün iktisadi kaderine tesir etmişlerdir. Onların dikkati ve çalışkanlığı sayesinde sera altı üretimle tanışan Kozağaç’ın çehresi değişmiştir.
Göç verme oranı özellikle domates seracılığının gelişimiyle birlikte azalmış ve hatta tersine göçler başlamıştır. 2011 yılında başlayan sera altı domates yetiştiriciliği günümüzde tüm hızıyla devam etmektedir. Bölgede yetiştirilen tarım ürünleri arasında domates kendisine ikinci sırada yer bulmaktadır. Kozağaç’ta yıllık ortalama 10.000 ton civarı domates üretimi yapılmakta olup üretimin arttırılması için hem girişimcilerimiz hem de devlet kurumlarımız el birliğiyle gayret sarf etmektedir.
Belen, Depo ve Saray mahallelerinde yaşayan her bir Kozağaçlı refahın üretimde olduğu bilincine erişmiştir. Üreterek büyüyeceğimiz gerçeğini en iyi kavrayanların, bir parça gayretle her şeyin değişebileceğine yakından şehadet eden Kozağaçlılar olduğuna şüphe yoktur.
Kültürel belleğin canlı tutularak geleneğin gelecek nesillere aktarılmasında tertip ettiğiniz şenliğin ehemmiyeti görünenin çok ötesindedir. Türklüğün halis nüvesi göçer yörük ailelerinden birkaçının yerleştiği su başında, koz ağaçlarının çok olmasından sebep ismini alan beldemizde bu nevi bir şölen düzenlenmesi, ahalinin geleneğine olan sadakatinin nişanesidir.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, VALİSİ, ALİ, ARSLANTAŞ, YAYLA, ŞENLİKLERİNE, MİSAFİR, OLDU, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js?client=ca-pub-1178459690048185